ارسال های انجمن

عنوان پاسخ بازدید توسط
سیگنال خرید سهم گشان 0 504 mohammad
سیگنال خرید سهم سکرد 0 278 mohammad
واچ لیست رایگان بورس + معرفی سهام مستعد رشد 0 498 mohammad
تحلیل سهم کاما و سیگنال خرید سهم کاما 1401/6/16 0 292 mohammad
سیگنال فروش سهم سکرد 0 349 mohammad
تحلیل سهم حآسا 0 274 mohammad

کندل چیست؟ + آموزش انواع کندل های صعودی و نزولی

  • 13:30
  • 29  بازدید

کندل چیست؟ + آموزش انواع کندل های صعودی و نزولی

کندل (انگلیسی: Candle – معنی فارسی: شمع) به عنوان اجزای اصلی نمودارهای CandleStick شامل تمام اطلاعات قیمتی موردنیاز است. کاربرد آن در ارائه هیجانات و احساسات معامله‌گران بصورت بصری است. بیشترین اطلاعات قیمتی در Candle گنجانده می‌شود به طوری که تحلیلگران صرفا با مشاهده نمودارهای شمعی و یافتن الگوهای کندلی، روند قیمتی را پیش‌بینی می‌کنند. یادگیری مفهوم Candle و انواع آن یکی از مهمترین گام‌های پرایس اکشن و آموزش تحلیل تکنیکال است.

کندل چیست؟ + آموزش انواع کندل های صعودی و نزولی

کندل چیست؟

کندل (انگلیسی: Candle) در لغت به معنای شمع است و به عنوان جزء اصلی نمودارهای CandleStick از چهار مولفه قیمت (قیمت آغازین، پایانی و کمترین و بیشترین قیمت) تشکیل می‌شود. هر کندل به معنی رفتار معامله‌گران و هیجانات بازار است و در بازارهای مالی به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی قیمت طبق الگوهای گذشته به کار می‌رود. در واقع با تحلیل الگوهای کندلی میتوان قدرت خریداران و فروشندگان (عرضه و تقاضا) را ارزیابی کرد.

کندل چیست

اجزای تشکیل‌دهنده کندل

هر Candle شامل Body (بدنه) و Shadow (سایه) است. بدنه شامل قیمت بسته‌شدن (Close Price) و قیمت بازگشایی (Open Price) و سایه بالایی و پایینی به ترتیب نشان دهنده بیشترین قیمت (High Price) و کمترین قیمت (Low Price) است.

رنگ کندل با توجه به قیمت پایانی و آغازین، سبز (سفید) یا قرمز (سیاه) است. رنگ بدنه قرمز به معنی کمتر بودن قیمت پایانی از قیمت آغازین است. همچنین بدنه سبز رنگ بیانگر بالاتر بودن Close Price نسبت به Open Price دارد.

معرفی کندل صعودی و نزولی

معنی و مفهوم کندل ها

تعریف کندل در لغت به معنی شمع و در تحلیل تکنیکال به معنای جزء اصلی نمودارهای شمعی است. با درک اصولی معنی، مفهوم و شکل کندل ها در چارت‌های قیمتی، میتوان قیمت را پیش‌بینی کرد. چرا که اصل اول و مهم تحلیل تکنیکال به ما می‌گوید که “قیمت، همه چیز است!” در واقع تمام آنچه یک تریدر نیاز دارد در نمودار قیمت نهفته است.

تفاوت در طول بدنه و سایه‌های یک یا چند Candle مجاور هم باعث تشکیل الگوهای CandleStick مختلف میشود. هر کدام از این الگوها بیانگر رفتار خاص معامله‌گران است بنابراین با آنالیز شکل ظاهری شمع‌های یک چارت می‌توانید قیمت‌ها را پیش‌بینی کنید.

انواع کندل (الگوهای Candlestick)

با شناسایی واکنش بازار به قرارگیری خاص کندل‌ها کنار یکدیگر، Candlestick Patterns ساخته می‌شوند. انواع کندل ها به 3 نوع کلی تقسیم میشوند:

  •     کندل برگشتی صعودی مثل الگوی ستاره صبحگاهی یا Hammer
  •     کندل برگشتی نزولی مثل الگوی اینگالف سیاه یا Shooting Star
  •     کندل ادامه‌دهنده مثل الگوی مارابوزو (Marubozo قرمز یا سبز)

بیشتر انواع الگوهای کندلی برای پیش‌بینی بازگشت روند در سطوح حمایت و مقاومت کاربرد دارند. در واقع الگوهای کمی برای تایید و ادامه‌دار بودن روند فعلی وجود دارند. در ادامه با مهم‌ترین انواع Candle ها آشنا خواهید شد.


انواع کندل‌های صعودی


الگوی چکش

کندل چکش (Hammer) شمعی با بدنه کوچک و سایه بلند از پایین (حداقل 2 تا 3 برابر بدنه) است. در این الگو سایه بالایی وجود ندارد یا خیلی کوتاه است. همچنین رنگ بدنه میتواند هم سبز و هم قرمز باشد اما بدنه سبزرنگ (سفید) از اعتبار و قدرت بالاتری برخوردار است. الگوی چکش در انتهای روند نزولی و در حوالی خطوط حمایت تشکیل میشود. تشکیل این شمع به معنی افزایش سطح تقاضا و نویدبخش شروع روند صعودی است.

آموزش کندل چکش

الگوی چکش معکوس

اگر الگوی چکش را 180 درجه بچرخانید الگوی چکش معکوس (Invert Hammer) تشکیل می‌شود! در واقع بدنه شمع در پایین قرار دارد و سایه بالایی خیلی بلند است. الگوی چکش معکوس نسبت به الگوی چکش، اعتبار و قدرت کمتری برای برگشت و تغییر روند نزولی به صعودی دارد.

الگوی چکش نشان از بازار گاوی قوی دارد اما الگوی چکش معکوس صرفا سیگنال کاهش قدرت در سمت عرضه است. با تشکیل چکش معکوس، منتظر شمع بعدی جهت تایید چرخش روند و شروع افزایش قیمت باشید.

اینگالف صعودی

کندل اینگالف صعودی (Bullish Engulfing) در بازار گاوی و انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد. بدین‌صورت که یک شمع سبز، یک یا چند شمع قبلی خود را پوشش می‌دهد و هر چه شمع‌های بیشتری را شامل شود قدرت بازگشت آن بیشتر خواهد بود. شمع سفید باید شمع سیاه قبل خود را کامل بپوشاند. شناسایی الگو اینگالف صعودی در سطوح حمایتی معتبر می‌تواند به عنوان سیگنال خرید تلقی شود. Engulfing به الگوی پوششی یا پوشا نیز معروف است.

آموزش کندل اینگالف صعودی برگشتی صعودی

الگوی ستاره صبحگاهی

ستاره صبحگاهی (Morning Star) الگویی شامل سه کندل است. بدین‌صورت که ابتدا یک شمع قرمز بزرگ به عنوان تاییدکننده روند نزولی فعلی داریم. سپس شمع دوم با بدنه‌ای کوچک و پایین‌تر از بدنه شمع اول شکل می‌گیرد. آخرین شمع در بالای بدنه شمع دوم و با رنگ سبز ظاهر می‌شود و باید حداقل 50% بدنه شمع اول را پوشش دهد. کوچک بودن بدنه شمع دوم و شباهت آن با ستاره، دلیل نامگذاری این الگو است. رنگ بدنه شمع دوم اهمیت ندارد و به آن ستاره (Star) نیز می‌گویند.

آموزش الگوی ستاره صبحگاهی 3 شمعی

الگوی سه سرباز سفید

الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) بصورت 3 کندل سبز متوالی است که تشکیل یک پلکان را می‌دهند. سایه‌های هر کدام از این سه شمع کوتاه است و در قیمتی بالاتر از بدنه شمع قبلی بسته می‌شوند. بدنه این شمع‌ها باید بلند و (بهتر است) نسبت به شمع قبلی، بزرگتر باشد. در واقع کشیده‌تر شدن بدنه شمع نشان از افزایش قدرت خریداران و قدرت بیشتر این الگو دارد. تشکیل سه سرباز سفید (Three White Soldiers) به معنی پایان روند نزولی و افزایش قیمت‌ها است.

الگوی نفوذگر (پیرسینگ)

الگوی پیرسینگ (Piercing) شامل دو کندل که شمع اول قرمز و شمع دوم سبز رنگ است. شمع دوم باید از نقطه‌ای پایین‌تر از شمع اول آغاز شود. همچنین شمع دوم باید در نقطه‌ای بالاتر از وسط شمع اول بسته شود. در واقع شمع سبز باید بیش از 50% شمع قرمز را کاور کند. پیرسینگ (Piercing) به معنای “سوراخ کردن” یا نفوذ است و دلیل نامگذاری این الگو بخاطر نفوذ کردن شمع دوم در اولی است. الگوی پیرسینگ نشان از افزایش تقاضا و فشار خریداران دارد بنابراین با مشاهده این الگو، منتظر افزایش قیمت و شروع روند صعودی باشید.

کندل انبرک کف (Tweezer Bottom)

الگوی انبرک کف در انتهای روند نزولی اتفاق می‌افتد و از 2 شمع متضاد تشکیل می‌شود که شمع اول قرمز و دومی سبزرنگ است. “کمترین قیمت” یا همان “Low Price” باید در هر دو شمع تقریبا یکسان باشد. برابر بودن مینیمم قیمت در هر دو شمع نشانه یک سطح حمایتی است. در واقع انبرک کف به معنی کاهش قدرت عرضه از سمت فروشندگان و سیگنال شروع روند صعودی و افزایش قیمت‌ها است. طول بدنه و سایه‌ها اهمیتی ندارد و صرفا یکسان بودن قیمت مینیمم در هر دو شمع حائز اهمیت است.

کندل هارامی صعودی

الگوی هارامی صعودی از دو شمع سیاه و سفید تشکیل میشود. بدنه کندل دوم (سبز) از بدنه شمع اول (قرمز) تجاوز نمیکند و بطور کامل در دل آن قرار دارد. هارامی در لغت به معنی حامله است! دلیل این نامگذاری نیز بخاطر قرار داشتن شمع دوم در دل شمع اول است. الگوی Bullish Harami اخطار توقف روند نزولی را صادر میکند. هارامی صعودی را به معنای شروع روند صعودی درنظر نگیرید.

کندل مارابوزو سبز (Green/White Marubozu)

مارابوزو (Marubozo) کندلی با بدنه بسیار بلند و بدون سایه (شبیه مستطیل کشیده) است. اگر رنگ بدنه سبز باشد به آن مارابوزو صعودی می‌گویند. تشکیل این الگو در میانه یک روند صعودی نشان‌دهنده افزایش قدرت در سمت تقاضا از جانب خریداران و سیگنال ادامه روند صعودی است. همچنین اگر مارابوزو سبز در انتهای روند نزولی ظاهر شود احتمال برگشت روند و افزایش قیمت وجود دارد. هر چه بدنه شمع بزرگتر باشد اعتبار مارابوزو نیز بیشتر و نشان‌دهنده قدرت بیشتری از خرید است.

کندل مارابوزو صعودی مارابوزو نزولی

الگوهای بازگشتی نزولی (Bearish Candlestick Patterns)

کندل مارابوزو نزولی

به یک شمع قرمزِ بلند و بدون سایه، کندل مارابوزو قرمز (سیاه) یا Bearish Marubozu می‌گویند. این الگو بیانگر افزایش سطح عرضه و فشار فروش است بنابراین می‌تواند هشدار روند نزولی و بازار خرسی باشد. در این الگو نیز مثل نوع صعودی هر چه بدنه شمع بزرگتر باشد قدرت و اعتبار مارابوزو قرمز بیشتر خواهد بود. اخطار کاهش قیمت

نکته: الگو مارابوزو قرمز (سبز) در انتهای روند صعودی (نزولی) را به عنوان سیگنال چرخش قیمت درنظر نگیرید و منتظر شمع بعدی بمانید.

الگوی مرد به دار آویخته

ویژگی الگوی Hanging Man (کندل مرد به دار آویخته یا مرد اعدامی) عدم وجود سایه بالایی کندل یا کوتاه بودن آن است. همچنین سایه پایینی باید حداقل 2 برابر بدنه باشد. این الگو در انتهای یک روند صعودی و در سطوح مقاومت رخ می‌دهد. همچنین بیانگر قدرت زیاد فروشندگان و افزایش سطح عرضه است. بنابراین احتمال تغییر روند صعودی به نزولی وجود دارد. اگر رنگ بدنه مشکی (قرمز) باشد قدرت الگوی Hanging Man بیشتر خواهد بود.

کندل مرد به دار آویخته

الگوی کندل استیک ستاره دنباله دار

این الگو که به پین بار نزولی معروف است در انتهای روند صعودی شکل می‌گیرد. سایه بالایی حداقل 2 برابر بدنه است و کندل فاقد سایه پایینی (یا خیلی کوتاه) می‌باشد. الگوی شوتینگ استار (ستاره ثاقب) بیانگر افزایش تقاضای فروش و در نتیجه تغییر روند صعودی به نزولی است و اگر رنگ بدنه سیاه باشد (قرمز) قدرت بازگشت روند بیشتر خواهد بود. اگر بعد از تشکیل الگوی ستاره دنباله دار(Shooting Star)، یک شمع پایین‌تر از کف قیمتی شکل بگیرد می‌توان آنرا سیگنال قوی فروش دانست.

الگوی ستاره دنباله دار

الگوی اینگالف نزولی

این الگو که به پوشای نزولی نیز معروف است در بازار خرسی و هنگام تغییر روند صعودی به نزولی تشکیل می‌شود. اینگالف نزولی یک کندل قرمز است که یک یا چند شمع قبلی خود را می‌پوشاند. پوشش بیشتر شمع ها باعث افزایش قدرت بازگشتی آن خواهد شد. شمع سیاه باید شمع سفید قبل خود را کامل پوشش دهد. بدین صورت که قیمت آغازین و پایانی آن باید بیشتر از قیمت پایانی و آغازین شمع سبز قبلی باشد.

الگوی اینگالف نزولی

الگوی ستاره عصرگاهی

نقطه مقابل الگوی قبلی است! یعنی در پایان یک روند صعودی شکل می‌گیرد و نشان از برگشت روند صعودی دارد و جزء الگوهای قوی برگشتی است. در الگوی ستاره عصرگاهی (Evening Star) شمع اول بصورت یک کندل بزرگ سفید، شمع دوم با بدنه‌ای کوچک و بالاتر از شمع اول و نهایتا آخرین شمع در زیر بدنه ستاره و با رنگ سیاه ظاهر می‌شود که قیمت پایانی آن زیر خط میانی بدنه شمع اول است.

الگوی ستاره عصرگاهی

الگوی ابر سیاه پوشاننده

جز الگوهای دو کندلی و بازگشتی است که تغییر روند صعودی به نزولی را در پی دارد بدین صورت که در یک روند صعودی ابتدا یک شمع سفید با بدنه نسبتا بزرگ و سپس شمعی با رنگ سیاه تشکیل خواهد شد شمع قرمز باید حداقل 50% بدنه کندل سبز را شامل شود و سقف قیمتی آن باید بالاتر از سقف شمع سیاه باشد. تشکیل الگوی Dark Cloud Cover در نقطه مقاومت باعث قدرت بیشتر آن در تغییر روند خواهد بود.

الگوی ابر سیاه پوشاننده

الگوی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows)

یکی از الگوهای پرقدرت تحلیل تکنیکال جهت بازگشت روند نزولی است سه کندل سیاه با اندازه‌های تقریبا یکسان، سیگنال کاهش قیمت را صادر می‌کنند! این الگو بیانگر فشار عرضه و فروشندگان قوی است.

کندل هارامی نزولی

الگوی هارامی نزولی مشابه نوع صعودی است با این تفاوت که شمع اول سبز و دومی قرمز است. مهمترین ویژگی Bearish Harami نیز گپ قیمتی بین کندل اول و دوم است به این معنی که بدنه شمع اول بطور کامل بدنه شمع دوم را بپوشاند.

الگوی انبرک سقف (Tweezer Top)

انبرک سقف به عنوان یک الگوی برگشتی نزولی در انتهای روند صعودی ظاهر می‌شود. این الگو شامل دو کندل که شمع اول سبز و دومی قرمز رنگ است. “بیشترین قیمت” یا همان “High Price” برای هر دو شمع تقریبا یکسان است. تشکیل انبرک سقف در حوالی سطوح مقاومت قوی می‌تواند هشدار مناسبی از شروع روند نزولی باشد.


الگوهای ادامه‌دهنده روند

الگوی دوجی (Doji)

دوجی جزء الگوهای تک کندلی است. بدنه شمع بسیار کوتاه و عموما بصورت یک خط نازک، مهمترین مشخصات ظاهری این الگو است. در واقع قیمت بازگشایی و قیمت پایانی تقریبا یکسان است. الگوی دوجی در تحلیل تکنیکال بیانگر تشویش و بی‌تصمیمی معامله‌گران است. در حالت کلی 4 نوع کندل دوجی داریم: پایه بلند، سنگ قبر، سنجاقک و چهار قیمت!

می‌توان کندل دوجی سنجاقک و دوجی سنگ قبر را به ترتیب جزء الگوهای برگشتی صعودی و نزولی تقسیم‌بندی کرد. در واقع مشاهده الگوی دوجی سنجاقک در پایان روند نزولی می‌تواند نویدبخش شروع روند صعودی باشد. همچنین تشکیل دوجی سنگ قبر در انتهای روند صعودی می‌تواند اخطاری بر شروع افت قیمت‌ها باشد.

الگوی دوجی

کندل فرفره (Spinning Top)

الگوی فرفره بصورت یک شمع با بدنه کوچک و سایه‌های بلند از هر دو طرف است. کندل فرفره شبیه الگوی دوجی پایه بلند است با این تفاوت که بدنه الگوی فرفره کمی بزرگتر از الگوی دوجی و سایه‌ها نیز طول بلندتری دارد. الگوی فرفره نیز مثل دوجی به معنای تردید و دودلی تریدرها است.

نکته: تشکیل الگوی فرفره در انتهای روندهای پُرقدرت می‌تواند نشان‌دهنده چرخش قیمت و برگشت روند باشد.

مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش